Gyakran felmerülő kérdések
Mi történik a bejelentkezés után?
Az egyéni konzultáció esetében az első beszélgetés 60 perces. Ez a találkozó lehetőséget ad arra, hogy jobban megismerjük egymást és eldöntsük, szeretnénk-e együtt dolgozni. Ez nem vonatkozik arra az esetre, ha az Ultrarövid Terápiás konzultáció módszerében dolgozunk, hiszen az egyetlen találkozásból áll.
Ha úgy döntünk, hogy folytatjuk a közös munkát, akkor megállapodást kötünk, amelyben rögzítjük a célkitűzéseket, a kereteket, például az ülések gyakoriságát, időpontját, valamint a fizetési és lemondási feltételeket.
A továbbiakban arra foglak kérni, hogy mesélj arról, mi okoz neked problémát, miben szeretnél változtatást elérni, és milyen elképzeléseid vannak a közös munkával kapcsolatban.
Mikor kapok választ?
A bejelentkezést követően, munkanapokon 24-48 órán belül válaszolok.
Mivel készüljek az első alkalomra?
Az első találkozóra nem kell különösebben felkészülnöd, csak egyszerűen át fogjuk beszélni a hozott problémáidat, és azt, hogy érdemes-e folytatnunk közösen a munkát.
Mi lesz a feladatom az ülések során?
Az ülések alkalmával nyugodtan megoszthatsz mindent, ami foglalkoztat. Fontos tudnod, hogy a folyamat során nem arról van szó, hogy tanácsokat osztogatok, hanem arról, hogy jobban megértsem, mi okoz nehézséget az életedben. A megoldások általában a megértés folyamatából születnek. Te magad vagy az aktív résztvevő és alakítója saját terápiádnak, éppúgy, ahogyan az életednek is. A cél az, hogy segítsek neked abban, hogy mélyebb megértést szerezz magadról és az életedről, ami hozzásegít a pozitív változásokhoz és az életminőséged javításához. Ezenkívül áttekintjük az életed történetét, és a fontos időszakok hatását párhuzamba állítjuk a jelenlegi panaszokkal.
Online is megoldhatóak az ülések?
A személyes találkozókat preferálom, mert úgy hiszem, a személyes jelenlét bír leginkább megtartó és támogató erővel. Ezzel együtt természetesen előfordulhatnak helyzetek amikor ez nem megoldható. Ebben az esetben megbeszélhetjük, hogyan viszonyulunk ehhez a találkozási formához.
Meddig tart a közös munka?
Az Ultrarövid Terápiás konzultáció során egyetlen alkalommal találkozunk.
A további közös munka időtartama lehet határozott (például 4-8 alkalom), vagy pedig időhatárok nélküli keretben valósulhat meg, ami a probléma jellegétől függ.
Általában határozott idejű folyamatot javaslok, ha a probléma jól körülhatárolt.
Időhatárok nélküli munkamódot akkor ajánlok, ha a probléma összetettebb vagy hosszabb ideje fennáll, és több életterületet is érint (párkapcsolat, munkahely stb.). Ebben az esetben hosszabb időn keresztül dolgozunk együtt, és rendszeresen felülvizsgáljuk a folyamat eredményességét közösen.
Honnan tudom, hogy ki a nekem megfelelő szakember?
Számos szakképzett, empatikus és elfogadó pszichológus van ami egyrészt jó hír, másrészt megnehezítheti a választást.
Azt gondolom, hogy olyan szakembert érdemes keresned, akivel az első találkozások után úgy érzed, hogy valóban megérti és átéli a problémád lényegét. Ez az az érzés, ami az ülések során is nagy jelentőséggel bírhat, és hozzásegíthet a változásokhoz az életedben.
Tegeződünk vagy magázódunk?
Ahogy ez számodra komfortosabb. Ha tegezel, tegezni foglak, ha a magázol, magázódni fogunk. Hosszabb távú együttműködés esetén ez természetesen módosítható. Az Ultrarövid Terápiás konzultáció esetében jelezni fogom, hogy az egyalkalmas beszélgetés könnyebb, közvetlenebb és természetesebb lehet, ha tegeződünk.
Kompetencia határok
Fontos, hogy tisztában legyél vele, hogy a konzultációkat az önismereted elmélyítésére használjuk. Azonban érdemes megjegyezni, hogy ezek a beszélgetések nem helyettesítik a pszichoterapeuta, a klinikai szakpszichológus, a pszichiáter vagy az orvos tanácsadását.
Pszichológia értelemben véve a "normális" emberekkel vállalok önismereti és egyéb konzultációt. Ennek hivatalos definíciója a következő: "Az a személy normális, aki képes tartósan produktív munkát végezni és így magát eltartani, továbbá képes szoros kapcsolatokat létrehozni és azokat fenntartani."
A klinikai spektrumba tartozó kliensek kezelése klinikai szakpszichológusi, vagy pszichoterápiás ellátást igényel.
Mi az integrál pszichológia?
Az integrál pszichológia egy olyan megközelítés, amely összefogja és összehangolja a különböző pszichológiai irányzatokat és perspektívákat. Célja, hogy teljesebb képet kapjunk az emberi tapasztalatról és viselkedésről, figyelembe véve mind a tudatosság, mind a tudattalan, mind a személyes, mind a kollektív dimenziókat. Az integrál pszichológia azt vizsgálja, hogyan működnek együtt az emberi fejlődés különböző aspektusai, és hogyan lehet ezeket összehangolni a teljesebb élet megteremtése érdekében. Ez magában foglalja az egyéni fejlődést, a közösségek dinamikáját és a társadalmi hatásokat is. Az integrál pszichológia azt hangsúlyozza, hogy a megértés és a gyógyulás több dimenzióját kell figyelembe venni ahhoz, hogy valóban hatékony legyen a pszichológiai segítségnyújtás.
Az integrál pszichológia ötvözi a pszichológiai és a spirituális hagyományokat, és hangsúlyozza az ember teljességét és sokoldalúságát.
Ebben az értelemben megvizsgálja, hogyan kapcsolódik össze az egyén pszichológiai fejlődése a spirituális növekedéssel és tudatossággal. Ez magában foglalja az önismeret és az önátadás spirituális dimenzióját, valamint a belső béke, az elfogadás és a transzcendencia lehetőségeit is. Az integrál pszichológia segít az egyénnek abban, hogy megtalálja az egyensúlyt és harmóniát a mentális, érzelmi, fizikai és spirituális dimenziók között, elősegítve ezzel a teljesebb és kiegyensúlyozottabb életet.
Az integrál szemléletről bővebben itt olvashatsz.